Adaptacija: svarbu skirti pakankamai laiko

Kiekvienas rugsėjis yra mažesnis ar didesnis iššūkis kiekvienam mokiniui ir jo tėvams. Įtampos ir nerimo kyla dar daugiau, jei vaikas tik pradeda mokytis arba mokosi naujoje mokykloje. Štai keletas patarimų, kurie palengvins jūsų vaiko adaptaciją mokykloje.

Rytą pradėkite ramiai. Naujoje mokykloje vaikas patiria pakankamai streso, stenkimės, kad ryte jo būtų kuo mažiau. Kelkitės anksčiau, kad vaikas galėtų ramiau apsiprausti, pavalgyti ir keliomis minutėmis anksčiau nei reikia būtų mokykloje.

Susikurkite naują rutiną. Vaikai saugiausiai ir patogiausiai jaučiasi, kai jų kasdieniniai įvykiai susilieja į nuoseklią, sklandžią rutiną.

Subalansuotas darbo poilsio rėžimas. Skirkite laiko poilsiui. Adaptacija yra ne tik psichologinis ir socialinis, bet ir fiziologinis procesas pareikalaujantis papildomų organizmo resursų. Tinkamas poilsis, ilgas nakties miegas, sveikas maistas – kertiniai poilsio akmenys.

Būkite įsitraukę. Jautimasis bendruomenės dalimi labai svarbus bet kuriam žmogui. Paskatinkite vaiką įsitraukti į užklasines veiklas, aktyviai dalyvauti neformalioje klasės veikloje. Svarbus ir tėvų įsitraukimas, bendradarbiavimas su mokytojais, administracija, dalyvavimas mokyklos renginiuose ir kita.

Draugų svarba. Tie vaikai, kurie jau pirmosiomis dienomis susiranda draugų daug greičiau adaptuojasi naujoje aplinkoje. Draugų turėjimas svarbus ne tik pirmosiomis dienomis, bet ir vėliau. Socialiniai kontaktai svarbūs vaiko pasitikėjimui savimi bei savęs vertinimui. Jei vaikas drovesnis, pakalbėkite apie tai, kas padeda susirasti draugų. Tėvams svarbu žinoti, jog mokykloje tarp vaikų neišvengiamai kyla konkurencija dėl mokytojos dėmesio, dėl draugų ir t.t. Todėl dažnai pasitaiko jog vieną dieną tas pats vaikas yra geriausias draugas, o kitą – didžiausias priešas. Padėkite vaikui atrasti savo vietą naujame kolektyve.

Skirkite laiko refleksijai. Dienos pabaigoje aptarkite sėkmes ir nesėkmes, džiaugsmus ir nerimus. Aptarimų metu venkite klausimų, kurie galėtų sustiprinti nerimą ir/ar nepasitenkinimą, pvz.: ar labai baisu/nuobodu…? ir pan. Jei vaikas nėra kalbus, galite pasiūlyti nupiešti savo dieną arba drauge peržiūrėti nuotraukas, kuriomis pasidalino mokytoja.

Nerimauti yra normalu. Jei vaikas išgyvena stiprius jausmus, išsako nepasitenkinimą ar nenorą eiti į mokyklą. Paaiškinkite, kad tokie jausmai yra normalūs. Daugelis vaikų ir suaugusiųjų tai patiria. Galite pasidalinti savo patirtimi.

Būkite supratingi. Vieni vaikai gana greitai prisitaiko naujoje aplinkoje. Kitiems vaikams gali prireikti daugiau laiko. Būkite kantrūs ir pozityviai nusiteikę. Jūsų vaikui svarbus palaikymas ir supratimas. Dažniau apkabinkite, prisiglauskite – parodykite, kad jūs esate šalia ir tikite, kad jam ar jai pavyks įveikti visus sunkumus. Svarbu suprasti, kad mokykloje bus geresnių ir sunkesnių dienų, kad vaikui tikrai teks patirti nesėkmių. Svarbu pasimokyti iš savo patirties.

Padėkite vaikui laikytis taisyklių. Mokykloje kartais yra laikomasi kitokių taisyklių nei namuose. Kai kurios taisyklės jums gali nepatikti, tačiau svarbu neaptarinėti savo nepritarimo su vaiku. Padėkite vaikui laikytis taisyklių, o savo pastebėjimus aptarkite su mokytoja ar mokyklos administracija.
Savo nerimu pasidalinkite su mokyklos darbuotojais. Mokyklos darbuotojai yra pedagogikos, psichologijos, socialinių mokslų ekspertai, tačiau jūs esate savo ir savo vaiko gyvenimo ekspertai. Tik bendradarbiaudami tarpusavyje pasieksite geriausių rezultatų.

Psichologė Aušra