Emocinis raštingumas

Nesugebėjimas suvokti savo tikrųjų jausmų paverčia mus priklausomais nuo jų.
Daniel Goleman

Emocinis intelektas

Garsiausias emocinio intelekto tyrėjas psichologas Daniel Goleman paskyrė savo laiką, kad atsakytų į klausimą, kodėl kai kurie žmonės, kurių intelekto koeficientas skurdus, demonstruoja puikius karjeros pasiekimus. Į šią mįslę atsako dviejų žodžių junginys – emocinis intelektas.
Išleidę savo vaikus į pradinę mokyklą, daugelis su nekantrumu laukiate mokymosi pasiekimų, nepriekaištingo skaitymo, puikios sudėties ir atimtiems. Tačiau galiu jus užtikrinti – tai ne viskas. Kita ne mažiau svarbi vaikų gebėjimų sritis yra gebėjimas atpažinti savo emocijas, gebėti įsivardinti, tinkamai jas išreikšti pagal esamą kontekstą bei adekvačiai reaguoti į aplinkinių emocijų raišką.
Dėl ko to reikia? Pateiktoji Daniel Goleman citata puikiai atsako į šį klausimą. Turbūt yra tekę matyti įvairių incidentų, kai akivaizdu, kad ne žmogus valdo emocijas, emocijos valdo jį. Turbūt nenorėjote keistis vietomis su šiuo žmogumi…
Tad jei jau įtikinau, kad emocinis intelektas yra neatsiejama ugdymo dalis, visų pirma siūlau atkreipti dėmesį į jūsų vaiko emocijų žodyną. Dažnai paklausę „kaip jautiesi“ išgirstame žodžius „gerai“ arba „blogai“. Ir čia jau būtinas mūsų, suaugusiųjų, įsikišima. „O blogai, tai kaip?..“. Ir vaikas vien nuo šio klausimo pradės atsakingiau galvoti bandydamas suvokti, kaip iš tiesų jaučiasi. Gal pirmus kartus bus sunkiau labai spalvingai nusakyti savo emocinę būseną, tačiau nenuleiskite rankų.
Didžiausia pagalba vaikui plečiant emocinį žodyną – tėvų pavyzdys. Juk gyvenimas pilnas situacijų, kuomet patiriame pačias įvairiausias situacijas. Pasinaudokime tuo ir verbalizuokime savo jausmus. Jūs supykote, kai gatvėje prieš jus netikėtai užlindo kitas automobilis – pasakykite „man pikta“. Laukia svarbus susitikimas darbe – pasidalinkite su vaiku „aš nerimauju dėl susitikimo“. Jūs pamatėte dukros šventinį pasirodymą – būtinai pasakykite „aš taip tavimi didžiuojuosi“.
O svarbiausia – visada pasakykite, kad besąlygiškai mylite savo vaiką. Vaikams svarbu žinoti, kad jei tėtis ar mama ir pyksta ar yra nusivylę vaiko elgesiu, jie vis tiek nepaliaujamai jį myli…
Kartu pažinkime emocijas ir neleiskime, kad jos valdytų mus, juk viskas mūsų rankose ir širdyse.