IŠŠŪKIS – MOKYKLA!

PSICHOLOGĖS PATARIMAI PIRMOKŲ TĖVAMS

Ėjimas į pirmą klasę yra didelis ir svarbus įvykis jūsų vaiko ir visos jūsų šeimos gyvenime. Rodos neseniai jis ar ji žengė pirmuosius žingsnius, o dabar jau matuojatės uniformą, renkatės parkelius, pieštukus, sąsiuvinius. Ir štai tada Jūs imate panikuoti… kad galbūt jis ar ji dar nelabai gerai moka perskaityti, savo vardą, kai tuo tarpu kaimynė Kamilė jau skaito knygas!
Bet prieš tai, kol imsite nerimauti dėl to, kaip skaito jūsų vaikas, ar jis moka skaičiuoti iki 20, ir panašius dalykus, siūlau į šią situaciją pasižiūrėti plačiau.
Realybė tokia, kad nemažai normaliai besivystančių vaikų ateina į mokyklą jai nepasiruošę, ir nepaisant to, mokykloje jaučiasi labai gerai ir, netgi, pasiekia puikių rezultatų. Nes vaikai vystosi labai skirtingai, ir nors yra tam tikri standartai ir normos, tokiame amžiuje jos labai lanksčios. Beto, svarbiausią pamoką čia išmokti turi ne vaikai, o tėvai: vaiko raida nėra VARŽYBOS, o akademinės žinios nėra sėkmės rodiklis paruošiamojoje klasėje! Vienmetė kaimynė Kamilė jau gali skaityti Harį Poterį? Bet yra tikimybė, jog ji nemoka užsisegti megztuko sagų!
Pasiruošimas mokyklai apima keletą labai svarbių sričių, ir tai nėra vien tik akademinės žinios. Pasiruošęs mokyklai vaikas turi būti pasiruošęs emociškai, socialiai, taip pat kaip ir turėti pakankamus savitvarkos, kalbėjimo ir motorikos įgūdžius.

Kaip vaikas įveikia problemas?
Specialistai pirmoje klasėje paprastai nesijaudina dėl to, kad vaikas neskaito sakiniais, bet labai nerimauja ir stengiasi padėti vaikui, jei šis nemoka dalintis, bendradarbiauti, nesugeba prisitaikyti prie pasikeitusios aplinkos. Taigi, pirmokėlių tėvams reiktų atsakyti į klausimą: kokius socialinius įgūdžius turi mano vaikas? Ko jam trūksta, kas gali jam trukdyti?
Socialinius įgūdžius savo vaikui galite padėti lavinti kiekvieną dieną. Įsivaizduokime, jog jūsų vaikui trūksta emocinio savarankiškumo socialinėse situacijose. Kaip to mokyti? Paprastai, kai vaikas kažko nori iš tetos, vaiko kieme, senelio ir pan., skatinkite vaiką išsakyti savo norą pačiam. Ir nepulkite gelbėti situacijos, jei matote, jog jam iš pirmo karto nepavyksta. Lai suranda savo būdą pats!
Žaidimas su nepažįstamais vaikais parke ar paplūdimyje yra puikus užsiėmimas. Nes vaikas gali lavinti įgūdžius, kurių jam reikia. Jums – pastebėti, kurios situacijos jam ar jai sukelia sunkumų, namuose to pasimokyti ir kitą kartą atėjus į parką išbandyti.

Vaiko paruošimas
Įsitikinkite, kad jūsų vaikas turi reikiamus savitvarkos įgūdžius. Tai yra ar jūsų vaikas moka apsiauti kelnes, užsisegti sagas, nusiplauti rankas. Kartais mamos galvoja, jog tai padaryti padės mokytojos. Nesupraskite manęs neteisingai, mokytojos yra labai geros ir atsidavusios, bet jos turi labai daug kitokios ugdomosios veiklos. Tad vaikas pirmoje klasėje jau turėtų mokėti susitvarkyti pats. Dar nemoka? Pats laikas mokyti. Kaip? Paprastai, leisti daryti pačiam.
Taip pat, pats laikas dėl vaiko gerovės imti leisti jam pačiam užsivilkti marškinėlius, švarkelius, šortukus ar kitus rūbelius, apsiauti ir užsirišti ar užsisegti batukus. Savarankiškumo mokymas lai būna naujasis jūsų žaidimas. Mokykite vaiką susidėti daiktus į krepšį ar kuprinę, atsisukti butelį, įsipilti sulčių, o prilaisčius išvalyti pačiam.

Ko nedaryti?
Negąsdinkite vaiko didžiule mokykla, sunkiomis pamokomis ir griežtomis mokytojomis. Atvirkščiai suteikite vaikui pasitikėjimo savo jėgomis, sakykite, jog tikite, kad jam ar jai pavyks viską įveikti.
Nesakykite, vaikui, kad jam nepavyks susitvarkyti mokykloje, kad jis per mažas ar per kvailas. Taip tikrai nepadėsite vaikui, o pakenksite, tai tikrai. Geriau atvirkščiai, padėkite mokytis tų įgūdžių, kurių jam trūksta, nepamiršdami pastebėti ir pagirti jo/jos pastangų.

Auksinis trejetas
Pasiruošimas, praktika ir pozityvumas – šiuos tris dalykus labai svarbu atsiminti ruošiant vaiką mokyklai. Po dienos darbų, jūs greičiausiai būsite pavargęs ir sudirgęs, tačiau pasistenkite to neparodyti vaikui. Plati šypsena ir pasitikėjimas, tai yra tai, ko jums reikia. Kai kurie vaikai mokyklą pamilsta nuo pirmosios dienos, kitiems prireikia laiko, kad įveiktų savo baimes ir pasimetimą. Leiskite savo vaikui suprasti, jog jūs didžiuojatės juo ir jį mylite, vien todėl, kad jis yra. Parodykite vaikui, kad jūs suprantate jo baimes ir nerimą. Pasidžiaukite drauge su vaiku mažais pasiekimais ir nespėsit nė pajusti, kaip didelis iššūkis – Mokykla, taps malonia kasdienine veikla.

Ir dar…
Labai naudinga dar prieš Rugsėjo pirmąją, kol mokykla tuščia, tarkime paskutinėmis rugpjūčio dienomis, kartu su vaiku ateitį į mokyklą, pavaikščioti koridoriais. Toks apsilankymas suteiks vaikui galimybę susipažinti su fizine aplinka, ramiai, be didelio šurmulio ir streso. Tai suteiks vaikui papildomo saugumo, kuris labai reikalingas sėkmingai adaptacijai mokykloje.

O štai čia sąrašas mokyklai reikalingų įgūdžių, pasitikrinkime…
Ar jūsų vaikas gali…
• Klausyti pasakų, išmokti ritmą, atpažinti ir įvardinti spalvas?
• Dalintis, žaisti žaidimus, kurie reikalauja nuoseklumo, yra etapiški?
• Apsirengti, nusiauti ir apsiauti kelnes, užsisegti sagas, nusiplauti rankas?
• Bendrauti ir išsakyti savo poreikius?
• Bėgti, šokinėti, išlaikyti pusiausvyrą ir šokti?
• Kirpti, dažyti, naudotis pieštukais?
• Atpažinti skaičius, ir suskaičiuoti kelis saldainius?

http://au.lifestyle.yahoo.com/practical-parenting/toddler-preschooler/development/article/-/8853866/checklist-is-my-child-ready-for-school/