Naujienos


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ertolt/domains/erudito.lt/public_html/modules/News/lib/class.news_ops.php on line 335

Tėvų tikėjimas vaiku

2017-07-31 10:38:31

Vaikas negali tikėti savo jėgomis, jei nejaučia šio jausmo iš savo tėvų. Į vaikus dedama daug vilčių, juose matomi ateities lyderiai ir pasaulio gelbėtojai, tačiau ar šiems didžiuliams darbams atlikti jie visada turi pakankamą palaikymą. Taip dažnai vaikai girdi žodį „reikia“. Tačiau gal jį gali pakeisti „tu gali“, „tau pavyks“.

Vaikui suvokti savo galimybes yra dar labai sunku, tad jis didelį dėmesį kreipia į tai, kaip į tam tikrus bandymus ar veiksmus reaguoja jo aplinka. Vaiko savivertė dar yra lengvai pažeidžiama, o tėvų reakcija į tam tikrus jų poelgius yra bene pati svarbiausia ir labiausiai veikianti savivertės formavimąsi.

Viena svarbiausių taisyklių, kurią turi žinoti visi tėvai – kalbant apie vaiko pasiekimus, būtina komentuoti ne jo asmenybę, o elgesį. Elgesys tai konkrečios pastangos ir veiksmai, kurių dėka jam kažkas pasisekė, o gal nepasisekė. Labai lengva vaikui pasakyti vaikui „šaunuolis“, tačiau reikia pasistengti detalizuoti, dėl ko jis yra šaunuolis, kad žinotų kaip ateityje vėl pelnyti šį malonų įvertinimą. Tuo tarpu komentuojant vaiko asmenybę, o ne elgesį, susidūrus su nesėkme, jam gali pasirodyti, kad jis buvo nuostabus vaikas tik tada, kai jam pavyko, o nepasisekus – jis tapo nevykėliu. Vaikas turi žinoti, kad ir ištikus nesėkmei tėvai jį palaikys ir vertins.

Taigi reikia suprasti ir drąsiai priimti atsakomybę būti tėvais, tikraisiais mažųjų didvyrių herojais. Su nuoširdžiu tėvų palaikymu pasaulio gelbėjimas gali tapti lengvai pasiekiamas tikslas.

Erudito licėjaus psichologė Saulena Kovienė