Naujienos


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ertolt/domains/erudito.lt/public_html/modules/News/lib/class.news_ops.php on line 335

Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

2017-09-08 15:54:07

2016 metais Lietuvoje nusižudė 18 vaikų ir paauglių. Jauniausiajam iš jų vos 12. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis bandymai žudytis 20 kartų viršija savižudybių skaičių. Vaikai ir paaugliai, kurie sąmoningai save žaloja ar bando nusižudyti gyvena stipriose psichologinėse kančiose, labai svarbi savalaikė pagalba.
Savižudybė yra procesas, vienos priežasties nėra. Dažnai vaikai, žalojantys save neturi sukūrę artimo ir saugaus ryšio su bent vienu suaugusiuoju, gali stokoti gerų draugų, patirti patyčias, išgyventi netektis, krizes ir pan. Labai svarbu kuo anksčiau atpažinti vaiko pokytį: jei vaikas iki tol buvo linksmas, aktyvus draugiškas, staiga tapo užsisklendęs, apatiškas, piktas. Ėmė perdėtai domėtis mirties temomis ir/ ar netgi vartoti alkoholį ar kitas psichotropines medžiagas. Arba priešingai ilgą laiką buvo prislėgtas, atsiribojęs, staiga, be jokios aiškios priežasties, tapo linksmas, dovanoja dovanas, gražina skolintus daiktus ir t.t. Turėtumėme sunerimti. Vieno požymio nėra svarbu stebėti pokytį.
Žmogus, kuris galvoja apie savižudybę nenori mirti, jis tiesiog nebenori jausti tos kančios ir skausmo. Pastebėjus nerimą keliančius ženklus svarbu skirti laiko pokalbiui su vaiku. Vaikams kaip ir visiems labai svarbu turėti žmogus su kuriuo galima atvirai pasikalbėti nebijant būti apibartam, išjuoktam ir atstumtam, kuris jį priima visokį. Svarbu nevengti problemos, o atvirai ir nuoširdžiai pasikalbėti. Galima sakyti: „Pastebėjau tavo pasikeitusį elgesį, man neramu dėl tavęs, norėčiau su tavimi pasikalbėti apie tai."
Svarbiausia išklausyti ir būti jautriam. Kalbėdami paskatinkite išsakyti savo mintis ir jausmus, stenkitės nevertinti ir nekritikuoti. Kartais kyla noras pasakyti, jog viskas bus gerai, tačiau venkite nerealių pažadų. Pokalbio metu išlikite ramūs, nepanikuokite, įvardinkite jausmus (dažniausia tai būna beviltiškumas, pyktis, liūdesys). Galite tiesiai paklausti ar vaikas galvoja apie savižudybę ir paaiškinkite dėl kokių priežasčių taip galvojate.
Nepalikite žmogaus vieno. Jei savižudybės rizika didelė, nepalikite jo vieno. Nusiveskite jį su savimi, ten kur galima gauti pagalbos arba paskambinkite į krizių centrą. Nebijokite bendradarbiauti su specialistais. Pagalbą gali suteikti mokyklos ar psichikos sveikatos centro psichologas, pagalba taip pat teikiama ir telefonu.

Pagalbos galimybės vaikams ir paaugliams telefonu ir internetu
Vaikų linija 116111, www.vaikulinija.lt
Jaunimo linija 8 800 28888, www.jaunimolinija.lt

2017 metų rugsėjo 10 dieną jau 15 kartą minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Prisidėkite prie tai dienai skirtų renginių, parodykite savo palaikymą – būkime aktyvūs, juk dideli pokyčiai prasideda nuo mažų!