„Erudito“ licėjaus moksleiviai – ateities inžinieriai: jų daugiafunkcis akinių dėklas įvertintas technologijų konkurse tarp geriausiųjų
Vilniaus Gedimino technikos universitete (VILNIUS TECH) vyko 7-asis nuotolinės ugdymo programos „Ateities inžinerija“ finalinis renginys, subūręs net 250 komandų (daugiau kaip 700 moksleivių) iš 65 Lietuvos mokyklų. Jaunųjų talentų pristatyti išmanieji išradimai, sprendimai ir gaminiai stebino ir mokslininkus, ir renginio svečius. Kauno „Erudito“ licėjaus moksleivių komandos sukurtas daugiafunkcis akinių dėklas (projekto vadovė Džiuginta Gaigalienė) pripažintas geriausiu projektu gaminio modeliavimo kategorijoje.
VILNIUS TECH inicijuotos „Ateities inžinerijos“ programos koordinatorė Edita Karosienė džiaugėsi, kad programoje dalyvauja tiek daug talentingų, išradingų, kūrybingų moksleivių, kurie domisi pasaulio naujovėmis, technologijomis, inžinerija, mato visuomenės problemas ir ieško inovatyvių būdų jas spręsti.
Sezono uždarymo renginyje iš viso buvo pristatyti 251 projektas, komisija rinko inovatyviausius, kūrybiškiausius, įdomiausius projektinius darbus, jie varžėsi šiose kategorijose: „Android“ programėlių kūrimo, „Ateities miesto“ (darni gyvenamoji aplinka, darnus pastatas, aplinkos apsauga), biomedicinos inžinerijos, dirbtinio intelekto taikymo, dizaino technologijų ir inovacijų, filmo kūrimo mobiliuoju įrenginiu, gaminio modeliavimo, investavimo sprendimų, „Išmanusiojo šiltnamio“, liejimo technologijos detalių gamybos, roboto prototipo kūrimo, skaitmeninės gamybos, statybų praktiškai, šiuolaikinio automobilio, verslo plano rengimo, virtualiosios realybės technologijų, virtualios valiutos: bitkoinų, žaliosios energetikos.
Daugiafunkcis akinių dėklas – ilgai brandinta idėja
Kauno „Erudito“ licėjus šioje programoje dalyvauja nebe pirmą kartą: pernai konkursui moksleiviai pristatė žaliąją augalų sienelę: rinko augalus, matavo apšviestumą, CO2 kiekį ir kt. parametrus. Kauno „Erudito“ licėjaus komanda – Ada Neščiokaitė, Kotryna Matijošaitytė, Liepa Pačėsaitė ir Pijus Morkūnas – šiemet konkursui pristatė inžinerinį dizaino projektą „Daugiafunkcinis akinių dėklas“.
Projekto vadovė, chemijos ir biologijos mokytoja Džiuginta Gaigalienė pasakojo, kad temą moksleiviai rinkosi ilgai, ieškojo tokios idėjos, kad, naudodamiesi programomis, skaitmeniniu būdu galėtų suprogramuoti ir nubraižyti gaminį, kurį vėliau galėtų atspausdinti mokykloje esančiu 3D spausdintuvu. Be to, norėjo savo kūrinį susieti su „Erudito“ licėjumi ir sukurti ką nors, kas galėtų tapti mokyklos suvenyru įvairių švenčių proga, o galbūt net atributika, kurią galima būtų įsigyti mokyklos elektroninėje parduotuvėje.
Mokytoja juokauja, kad akinių dėklas „nugalėjo“ dar ir todėl, kad visi komandos nariai (įskaitant projekto vadovę) nešioja akinius. „Dėklas patogus tuo, kad į jį galima įsidėti kelias korteles, rašiklį, atmintuką ir, žinoma, akinius“, – gaminio funkcijas vardija D. Gaigalienė. Į dėklą integruota ir inžinerinė liniuotė, kuria galima matuoti nedidelius atstumus.
D. Gaigalienė pasakoja, kad bandymų būta keletas. Projekto vadovė labai nustebo, kai iš brėžinių moksleiviai patys savarankiškai atspausdino pirmąjį prototipą. Projekto vadovė džiaugiasi ne tik komandos pergale ir projekto įvertinimu, bet ir moksleivių atkakliu, nuosekliu darbu ir bendradarbiavimu, gerokai patobulėjusiomis projektinio darbo ir viešojo kalbėjimo kompetencijomis. „Šiame darbe ryškiausiai atsiskleidė komandinio darbo kompetencija, – sako mokytoja. – Komandos savarankiškumas ir atkaklumas man tikrai padarė didelį įspūdį. Ir džiugina, ir stebina jų didžiulis noras ir motyvacija, atkaklumas.“
Moksleiviai pasidalijo veiklos sritis ir pareigas, komandiškumas. „Viešasis kalbėjimas moksleiviams ne naujiena – visi „Erudito“ licėjaus moksleiviai moka puikiai kalbėti ir pristatyti savo idėjas, tačiau kai reikia pristatyti darbą dėstytojų komandai ir tūkstantinei auditorijai, tai jau šis tas“, – šypsosi D. Gaigalienė. Ji mano, kad su iššūkiu komanda susidorojo puikiai. „Naudinga ne tik save parodyti, bet ir į kitus pažiūrėti, pasisemti kūrybiškumo.“
Daug dėmesio ekologijai ir dirbtiniam intelektui
Programoje „Ateities inžinerija“ dalyvaujantys 7–12 klasių moksleiviai kuria projektus, rinkdamiesi iš 11 temų – įvairių VILNIUS TECH fakultetų mokslo sričių, tokių kaip elektronika ir robotika, verslas ir finansai, žalioji energetika ir kt.
Moksleiviai sukūrė įvairių išradimų – išorinę saulės kraunamą bateriją, robotuką, kuris praneša apie saugios erdvės pažeidimą, saulės aktyvumo matuoklį, išmaniuosius šiltnamius, robotuką-žadintuvą ir daug kitų unikalių sprendimų.
Sukurta ir nemažai naujų programėlių, padėsiančių žmonėms: pavyzdžiui, tokią, kuri, pasitelkus dirbtinį intelektą (DI), padeda išversti informaciją iš gestų kalbos ar palengvinančią skaitymą ir rašymą disleksiją turintiems žmonėms.
Daug dėmesio projektuojant skirta aplinkosaugai ir tvarumui: mokiniai tyrė oro taršą pagal kerpes, tikrino ežerų vandens kokybę, tyrė dirvožemio savybes. Netrūko projektų ir apie organinių bei neorganinių medžiagų panaudojimą antrą kartą, tvarios mados puoselėjimą, įvairių buityje naudojamų daiktų dizaino sprendimų: šviestuvų, baldų-transformerių ir kt.