Vaikų vikipedija. Erudito licėjaus stendas parodoje eXpo
Paskelbtas: Erudito Kategorija: Naujienos Žymos: , , , , Komentarai: Vienas komentaras

„Erudito“ licėjaus penktokių kurta „Vaikų vikipedija“ – kalėdinėje skaitmeninių projektų mugėje

Penktadienį, gruodžio 8 d., Lietuvos parodų ir kongreso centre „Litexpo“ vyko kalėdinė mokomųjų mokinių bendrovių „eXpo“ paroda. Savo projektus pirmiesiems vartotojams ir būsimiems investuotojams pristatė apie šimtas mokomųjų moksleivių bendrovių iš visos Lietuvos. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos bei Inovacijų agentūros bei organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ inicijuotos programos finišo tiesiojoje – kalėdinėje skaitmeninių projektų prototipų mugėje ir 5–8 klasių skaitmeninio verslo prototipų pristatyme dalyvavo ir Kauno „Erudito“ licėjaus penktos ir dešimtos klasių moksleiviai.

„Tai yra mugė, kurioje susitinka verslūs vaikai, kurie jau mokyklos suole kuria savo pirmuosius verslus, nuo penktoko iki dvyliktoko“, – reportaže LRT laidoje „Labas rytas, Lietuva“ teigia „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė. Tai renginys, kuriame vienoje vietoje galima sutikti turbūt daugiausia būsimų verslo vienaragių.

„Ekonomikos ir inovacijų ministerijos drauge su Inovacijų agentūra inicijuotos verslumo ugdymo programos jau trečius metus į Lietuvos mokyklų klases atneša integruotas, aktualias, kūrybiškas informatikos ir verslumo pamokas moksleiviams. Kalėdinė moksleivių bendrovių mugė „eXpo“ vienai dienai tapo vienaragių vardo vertu idėjų centru, kuriame savo verslo prototipus pristatė 5–12 klasių moksleiviai“, – teigiama Inovacijų agentūros pranešime.

„Vaikų vikipedijos“ prototipas: tai tik pradžia

5 klasės jaunųjų programuotojų Barboros, Angelos ir Patricijos pristatytas ambicingas ir daug susidomėjimo sulaukęs projektas – „Vaikų vikipedija“, kurį merginos pristatė pitch‘ų sesijoje. Anot idėjos sumanytojų, suaugusiųjų vikipedijoje informacija pateikiama vaikams per sudėtinga kalba, jos norėtų, kad vaikai turėtų savo žinių ir informacijos įrankį jiems suprantama kalba, pateikiant faktus, kurie įdomiausi mokyklinio amžiaus vaikams.

Barbora, Angela, Patricija, jūsų komanda vadinasi „Jaunieji programuotojai“, tačiau jūs esate trys šaunios ir ambicingos merginos ir drąsiai ėmėtės programavimo iššūkių. Ar sunku kurti tokį įrankį, kaip vikipedija?

Normaliai.

Kas buvo sunkiausia įgyvendinant šį projektą?

Gal – surinkti informaciją, ją apdoroti, patikrinti.

Per pitch‘ų sesiją pristatėte tris vikipedijos temas – sveiką gyvenseną, gyvūnus ir istoriją. Kodėl būtent šios temos?

Nes jos mums atrodo įdomiausios.

Ar ateityje planuojate ir kitokių temų?

Taip!

Linkime jums nepavargti ir kad visas „Erudito“ licėjus taptų jūsų bendradarbiais.

Būsimi verslai – jau mokyklos suole

Kalėdinėje „eXpo“ pilotinės programos dalyviai subūrė 15 komandų iš skirtingų Lietuvos regionų ir pristatė mokomąsias bendroves. Renginio metu apdovanotos penkios, kaip startuoliškiausia, inovatyviausia, kūrybiškiausia idėja bei geriausias skaitmeninis produktas ir verslo modelis.

Projektus vertino daugiau kaip 150 didžiausių Lietuvos įmonių atstovų, o inovatyviausi ir išskirtiniai verslai buvo įvertinti apdovanojimais už startuoliškiausią idėją ir potencialą augti, inovatyviausią idėją, kūrybiškiausią idėją, geriausią skaitmeninį produktą, geriausią skaitmeninio verslo modelį.

„Esame be galo maloniai nustebintos jūsų kūrybiškumo ir gebėjimų sukurti prototipus ir pristatyti savo verslo idėjas“, – teigė švietimo ir mokymosi programos „Vedliai“ vadovė ir įkūrėja Monika Katkutė-Gelžinė ir  Ekonomikos ir inovacijos viceministrė Ieva Valeškaite, apdovanojusios stipriausias komandas.

„Šiandien jūs išpildėte mano svajonę, kad startuolių prototipai būtų kuriami jau mokykloje“, – džiaugėsi M. Katkutė-Gelžinė.  Ji pati pradėjo kurti projektus po studijų ir darbų Londone ir atrodė, kad gerokai per vėlai.

Verslumo ir ekonomikos mokytoja Kristina Abrutienė antrina komisijai: „Aš visuomet kartojau ir kartosiu, kad verslumo ugdymas turėtų būti privalomas visose mokyklose, kaip lietuvių kalba ar matematika. Šiuolaikinėje rinkoje verslumo ugdymas yra būtina išsilavinimo sąlyga.“ Dalyvaudami tokiuose ir panašiuose projektuose, moksleiviai mokosi ne tik verslumo ir komandinio darbo, bet ir viešojo kalbėjimo bei lyderystės. „Labai naudinga patirtis, kad komandos pamato, kaip tokio paties amžiaus vaikai gali sukurti verslų pradžias“, – teigia K. Abrutienė.

Sunkiausia – pradėti

Pasak vertinimo komisijos narės M. Katkutės-Gelžinės, pats sunkiausias yra pirmas žingsnis – patikėti, kad gali kažką sukurti.

Nuo papuošalų iki programėlių, padedančių kovoti su maisto švaistymu, nuo paprastų žvakių – iki skaitmeninių, inžinerinių, HightTech, HealthTech sprendimų, – tokia produktų ir paslaugų įvairove nustebino daugiau kaip šimtas mokomųjų moksleivių bendrovių iš visos Lietuvos.

Pasak „Lietuvos Junior Achievement“ vadovės Andželikos Rusteikienės, 40 proc. moksleivių bendrovių yra orientuotos į technologijas. Tai rodo, kad ši karta yra drąsi skaitmeninė technologijų karta, kuriai rūpi ateitis ir kuri ne tik vartoja, bet ir kuria skaitmeninį turinį.

„Erudito“ licėjaus ir „Lietuvos Junior Achievement“ draugystė tęsiasi ne vienerius metus. „Erudito“ licėjus – viena iš trylikos šalies mokyklų, šiemet išrinktų dalyvauti skaitmeninio verslumo ugdymo programoje 5–8 klasių moksleiviams. Ateities Lietuvos lyderius auginanti nevyriausybinė organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ – antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo programų lyderiai, švietimo bendruomenės, verslo ir valstybės partneriai, pasaulinio „Junior Achievement“ tinklo dalis. Jau trisdešimt metų „Lietuvos Junior Achievement“ įgyvendina progresinio ekonominio švietimo, verslumo ugdymo, finansinio raštingumo ir ugdymo karjerai programas bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose ir aukštosiose mokyklose.

Pasak „Lietuvos Junior Achievement“ direktorės Andželikos Rusteikienės, dar mokykloje bandydami kurti skaitmenines mokomąsias bendroves jaunuoliai turi galimybę pažinti save, sustiprinti kompetencijas ir pajausti, ką reiškia produktyvi šiuolaikinė darbo aplinka: „Tai galimybė kurti ryšį su besikeičiančiu verslo pasauliu, kuriame inovacijos ne tik galimybė, bet ir būtinybė. Dėkojame mokytojams, kurie ryžosi eksperimentuoti ir atverti galimybes savo mokiniams. Tai ką stebėjome renginio metu – inovatyvios ir antrepreneriškos Lietuvos dabartis.“

Kas šį rytą nebuvote įsijungę LRT laidos „Labas rytas, Lietuva“, galite reportažą pažiūrėti čia. Jame pamatysite ir mūsų „Vaikų vikipedijos“ kūrėjų komandą ir jų stendą kalėdinėje projektų mugėje „eXpo“.