Paskelbtas: Erudito Kategorija: Naujienos Komentarai: Vienas komentaras

Gian Luca Demarco papasakojo, kodėl vaikams svarbi sezoninė mityba: netinkamu laiku užaugintos daržovės yra menkavertės

Bet kuriuo metų laiku parduotuvėse galima rasti įvairiausių vaisių ar daržovių. Pasak žymiojo italų virtuvės šefo Gian Luca Demarco, tokia prekybos centrų kuriama iliuzija, kad vitaminų pilni vaisiai ir daržovės pasiekiami nuolat, atitolino mus nuo sveikatai itin svarbios sezoninės mitybos.

„Valgant esamo sezono daržoves ir vaisius, gaunama daugiausia maistingų medžiagų ir vitaminų, mityba tampa labiau subalansuota ir įvairi. Sezoninės mitybos esmė – valgyti tai, kas auga ir duoda derlių konkrečiu sezonu. Išmokus pagrindinių principų pasikeičia suvokimas apie maistą“, – sako Gian Luca Demarco. Apie tai virtuvės šefas jau metus moko Vilniaus „Erudito“ licėjaus vaikus – ne tik dalinasi žiniomis, bet ir rūpinasi jų maitinimu. Nuo rugsėjo sveikos bei sezoninės mitybos principus išbandys ir Kauno „Erudito“ licėjaus moksleiviai.

Sezoninė mityba – kaip žinoti, ką kada valgyti?

Vaisiai ir daržovės turi savo cikliškumo sezonus, todėl Gian Luca Demarco akcentuoja, kad naudingų medžiagų bei vitaminų vaisiai ir daržovės turi tik savo sezono metu. Užauginti kitu metų laiku šie produktai yra menkaverčiai – gauname ląstelienos, bet ne maistingų medžiagų. Kaip žinoti, kada ką valgyti?

Virtuvės šefas siūlo naudoti sezoninės mitybos žemėlapius. „Mitybos žemėlapiuose pagal mėnesius parodoma, kada kas auga ir kada ką sveikiausia valgyti. Juos nesunku rasti internete. Pasitelkiant sezoninės mitybos žemėlapius, lengvai pastebėsime, kad, pavyzdžiui, apelsinų nereikia valgyti liepos mėnesį, nes jie sveikiausi ir maistingiausi sausį ir vasarį“, – pasakoja Gian Luca Demarco.

Lietuvos klimatas nėra palankus auginti šviežias daržoves ir vaisius ištisus metus. Vienas iš spendimų – valgyti svetur užaugintas gėrybes. Savo sezono metu jie pakankamai maistingi, o dėl ištobulėjusių pervežimo būdų mus pasiekia pakankamai greitai. Taip pat virtuvės šefas pastebi, kad esame neblogai prisitaikę prie savo klimato zonos iššūkių – turime išpuoselėtą rauginimo, marinavimo ir konservavimo kultūrą: „Rauginimas ir konservavimas iš tikrųjų yra labai naudingi, nes padeda išlaikyti daug vertingų maistinių medžiagų, vitaminų ir probiotikų. Problema tik tokia, kad dauguma konservuotų ir marinuotų daržovių vaikams yra nepriimtinos – jos turi aštrų ir aitrų acto prieskonį, vaikai jų nemėgsta ir nevalgo.“

Anot jo, itin vertingos ir ankštinės daržovės, kurias galima išlaikyti šaltajam sezonui. „Pupelės, lęšiai ir kitos panašios daržovės žiemos sezonu padeda užpildyti mūsų organizmui reikalingų medžiagų spragas, kurios atsiranda dėl visus metus daržovėms auginti nepalankios klimato zonos. Sezoninė mityba mus moko, kad reikia žiūrėti ne ko mums trūksta, o ką mes turime ir tai efektyviai panaudoti“, – akcentuoja virtuvės šefas.

Pataria tėvams – nekiškime vaikams neskanaus maisto

Gian Luca Demarco įsitikinęs – į vaikų nuomonę reikia įsiklausyti. „Spausti vaikų ir kišti jiems neskanaus maisto, kaip buvo įprasta ankstesniais laikais, negalima. Tai sukuria neigiamas asociacijas, kad viskas, kas sveika yra neskanu. Aš maisto formą ir vaizdą visada stengiuosi pakeisti taip, kad vaikui patiktų ir jam pačiam norėtųsi paragauti. Mano paties vaikai ilgą laiką nemėgo cukinijų, bet kai pagaminome jas išskaptavę kaip laivelius ir pridėjome mėsytės – jie noriai suvalgė“, – asmenine patirtimi dalinasi virtuvės šefas.

Jis pataria – norint vaikus pratinti prie daržovių, nereikėtų pradėti nuo troškinių, nes tai nevaizdingai atrodantis ir apetito nekeliantis patiekalas. Juokaudamas Gian Luca Demarco pasidalina viena virtuvės gudrybe: „Jei vaikas nėra alergiškas pieno produktams ir mėgsta sūrį – pasinaudokite tuo. Jei uždėsite sūrio ant bet kokių daržovių, tikimybė, kad vaikas suvalgys, išauga 40 proc. Jis gal net nesupras, kad valgė daržoves.“

Vis dėlto svarbiau už mažus virtuvės triukus Gian Luca Demarco atrodo žinios. „Aš pats vaikystėje labai nemėgau morkų. Kad pradėčiau jas valgyti, man reikėjo pačiam suprasti, kodėl jos reikalingos mano organizmui. Dėl to dirbdamas su „Erudito“ licėjaus vaikais noriu ne įtikinti juos ar priversti valgyti sveiką maistą, bet pasėti juose informacijos ir žinių sėklą – mokyti apie maisto kultūrą, mitybą, kaip padėti sau, ilgiau ir sveikiau gyventi“, – sako jis. Virtuvės šefas įsitikinęs – ši sėkla anksčiau ar vėliau sudygs ir duos rezultatų.

Ne tik sveika mityba, bet ir žinios

Iššūkį rūpintis vaikų maitinimu „Erudito“ licėjuje Gian Luca Demarco sako priėmęs todėl, kad nori mokyti sveikos mitybos nuo mažų dienų. „Su „Erudito“ licėjaus mokiniais jau metus bandome supažindinti su subalansuota sezonine mityba, ir tai tik pradžia. Planuose – reguliarios pamokos apie mitybą, kurių metu jie sužinotų svarbiausius principus, išgirstų apie sezoninę mitybą, išmoktų, kada kokie vaisiai ir daržovės auga, kada juos valgyti sveikiausia“, – pasakoja italų virtuvės šefas.

Jis sako suprantantis, kas tėvams kasdieniame gyvenime neretai pritrūksta laiko gilintis į sveiką subalansuotą mitybą ar patiems eksperimentuoti su patiekalais išbandant naujas daržoves ir vaisius, supažindinant vaikus su maisto įvairove. Naudinga, kai tokios galimybės vaikams suteikiamos mokykloje.

Italų virtuvės šefas neslepia – dirbti su vaikais yra iššūkis, tačiau jis suteikia daug vertingos patirties abiem pusėms. „Jaunoji karta yra labai protinga, dėl to svarbu kalbėti su vaikais, klausti jų, diskutuoti, paaiškinti, ką ir kodėl darome. Jie dar neturi susiformavusių nepajudinamų nuostatų, yra atviri gyvenimui, eksperimentams, maisto įvairovei, dėl to pats laikas kartu mokytis ir augti, lavinti skonį ir ugdyti teisingą supratimą apie mitybą. Prie skonio ugdymo reikšmingai prisideda informacija – ji ugdo supratimą, kodėl reikia valgyti vieną ar kitą produktą, kuo jis naudingas ir vertingas organizmui“, – akcentuoja Gian Luca Demarco. Anot jo, įgytos žinios bus panaudotos, tik svarbu vaikams duoti informacijos ir laisvės.