Licėjaus įkūrėjas doc. dr. Nerijus Pačėsa: 90 procentų mokyklų vis dar vadovaujasi pasenusiais principais
Paskelbtas: Erudito Kategorija: Naujienos Komentarai: Vienas komentaras

Ką apie ugdymo viziją gali papasakoti mokyklos pastatas?

„Erudito“ licėjaus steigėjas doc. dr. Nerijus Pačėsa įsitikinęs, kad mokyklos pastatas yra kur kas daugiau nei tik vieta – jo architektūriniai sprendimai turi  atitikti ugdymo viziją ir padėti jai skleistis. Tokia mokymosi aplinkos ir turinio dermė bus sukurta 2022 m. rugsėjo 1-ąją duris atversiančiame naujajame „Erudito“ licėjaus pastate Vilniuje. Visiškai mokymosi reikmėms pritaikytame pastate sostinės Aguonų g. bus įdiegti naujausi technologiniai, edukaciniai ir ergonominiai sprendimai. Mokykla išsiskirs ne tik modernia gamtos mokslų ir technologijų laboratorija, baseinu, nuosava valgykla, bet ir klasėmis. Tiksliau, didele erdvių įvairove, kuriose gali vykti mokymasis. 

Nykstančios sienos – ir tarp dalykų, ir tarp klasių

„Mūsų ugdymo filosofijoje daug dėmesio skiriame bendradarbiavimui, komandiniam darbui ir projektiniam mokymuisi, kai vienam reiškiniui nagrinėti pasitelkiamos skirtingos disciplinos. Norėjome, kad toks požiūris atsispindėtų ir mokyklos išplanavime – nesuskaidyti viso pastato į klases, o palikti daug erdvės bendram darbui, interaktyvioms veikloms“, – pasakoja N. Pačėsa. Tradicinių klasių ir bendrų erdvių mokykloje bus vienodai, o tai, pasak pašnekovo, yra tikrai netradicinis sprendimas ir „Erudito licėjaus“ išskirtinumas.

„Kuriame mokyklą ne tik šiandienai, bet ir galvodami apie ateitį, todėl naujoves įgyvendiname jau dabar. Domiuosi ateities švietimo vizijomis, o jose ryškėja tendencija, kad ilgainiui mokyklose neliks dalykų, pažymių ir klasių. Įkvėpimo sėmėmės iš Oerestado gimnazijos Danijoje, kuri yra viena pirmųjų pasaulyje suprojektuota tarsi viena didelė klasė, lengvai transformuojama į skirtingas mokymosi erdves“, – pasakoja N. Pačėsa. Sprendimo perkelti dalį mokymosi iš klasių į netradicines, interaktyvias erdves nauda akivaizdi – taip mokiniai provokuojami žinias taikyti praktiškai, o ne tik įsiminti,  ugdomas kūrybinis, o ne algoritminis mąstymas.

Atvirumą ir bendruomeniškumą, taip pat kertines „Erudito“ licėjausvertybes, padės kurti interjere naudojamos skaidrios pertvaros, durys. Pasak N. Pačėsos, tai padės jaustis platesnės licėjaus bendruomenės dalimi, matyti, kas vyksta mokykloje, būti jos gyvenimo centre. „Mažindami fizinius, griauname ir socialinius barjerus – taip mokiniams bus lengviau pasijausti vienos bendruomenės nariais, mažės susiskirstymas pagal klases, gimnazistai ir pradinukai turės daugiau progų bendrauti ir bendradarbiauti “, – pabrėžia N. Pačėsa.

Projektas – finišo tiesiojoje

Naujojo mokyklos pastato projekto įgyvendinimui suburta profesionalų komanda, kuri rūpinasi, jog visi darbai būtų atlikti laiku ir kitus mokslo metus moksleiviai pasitiktų jau naujose patalpose. Licėjaus ugdymo viziją paversti architektūriniais patalpų sprendimais buvo patikėta vienam žymiausių Lietuvos architektų Gintautui Natkevičiui ir jo komandai.  Projekto struktūros ir jos įgyvendinimo klausimais rūpinasi gerovės valdymo specialistai bei projekto vadovai – ,,Orion Wealth“.

„Džiaugiamės, kad kartu su partneriais turime galimybę prisidėti prie Lietuvos švietimo infrastruktūros gerinimo. Puikiai suprantame šio projekto reikšmę tiek mokyklos bendruomenei, tiek Vilniaus gyventojams. Atitinkamai darome viską, kad griežtai būtų laikomasi terminų ir mokykla duris atvertų laiku, o naujosios patalpos viršytų mokinių bei jų šeimų lūkesčius“,– pasakoja Karolis Ražukas, „Orion Wealth“ projektų vadovas.

Nuo 2022 m. rugsėjo 1-osios naujose „Erudito“ licėjaus patalpose mokysis 600 vaikų – po lygiai pradinių ir vyresnių klasių mokinių. Įgyvendinus antrą plėtros etapą, mokinių skaičius išaugs beveik iki 1000.