Psichologė pataria: kaip padėti vaikams adaptuotis po karantino grįžus į mokyklą?
Paskelbtas: Erudito Kategorija: Naujienos Komentarai: Vienas komentaras

Psichologė pataria: kaip padėti vaikams adaptuotis po karantino grįžus į mokyklą?

Jausmas grįžus į ugdymo įstaigą po karantino panašus į jausmą atvėrus duris po vasaros atostogų. Vaikų vėl laukia adaptacija. Mokiniai, ypač jaunesniajame mokykliniame amžiuje, turi iš naujo prisitaikyti prie dienos pasikeitimų.

„Nors grįžtame į savo mylimas ugdymo įstaigas, nereiškia, kad mokslas vyks kaip anksčiau:  moksleiviams reikės laikytis naujų susitarimų, o tai gali kelti papildomą nerimą tiek vaikams, tiek tėvams.“ – pastebi Erudito licėjaus psichologė Rūta Žiaunienė ir pateikia rekomendacijas, kaip grįžimą į mokyklą padaryti sklandesnį.

  1. Bendradarbiaukite su mokykla. Kiek tai yra įmanoma, išsiaiškinkite kaip vyks visas procesas mokykloje: kada vaikai bus įleidžiami į patalpą, kas juos pasitiks, ar jie galės naudotis rūbine. Taip pat kur ir kada mokiniai pietaus, ar eis į lauką, kada atžalas pasiimti po pamokų. Kuo daugiau informacijos jūs žinosite, tuo nerimo bus mažiau.
  2. Iš anksto pasakykite vaikui, kad jis ir vėl eis į mokyklą. Vaikui emociškai bus lengviau jei jis žinos apie naują tvarką, kurios visi laikysis sugrįžus į mokyklą po karantino. Suprantamai paaiškinkite kodėl jis eis į mokyklą ir kaip tai vyks.
  3. Priimkite pasikeitimus. Padėkite vaikams suprasti, dėl ko mokykloje nebus viskas taip kaip buvo: bendraujant su klasės draugais reikės laikytis saugaus atstumo, įėjus į mokyklą – dezinfekuoti rankas, bus matuojama temperatūra.
  4. Žvelkite į viską teigiamai. Šioje situacijoje labai svarbu ir teigiamas požiūris į mokyklą ir viską, kas ją supa. Užuot nerimavę, kad namų darbai yra begaliniai, vėl ryte reikia anksti keltis ir važiuoti per kamščius, pabandykite išryškinti teigiamą ėjimo į mokyklą pusę, pavyzdžiui, įgyti žinių, susitikti su seniai matytais draugais. Taip pat svarbu pasveikinti savo vaiką ne tik už jo pasirodymus, bet ir už pastangas. Tokiu būdu viskas tampa pasididžiavimo šaltiniu!
  5. Priimkite nerimą kaip natūralią būseną šiuo metu. Vaikai sugrįžę į mokymosi aplinką bei dienos ritmą, pirmomis dienomis gali patirti nerimą. Priklausomai nuo vaiko, gali padidėti irzlumas, jautrumas, išsiblaškymas, norėjimas daugiau laiko praleisti su tėvais nei anksčiau. Tai yra natūrali būsena adaptacijos laikotarpiu, kurią reikia priimti, bet kuri tikrai praeis.
  6. Domėkitės vaiko išgyvenamais jausmais. Vaikas gali išgyventi daug įvairių ir skirtingų jausmų, susijusių su grįžimu į mokyklą. Padėkite jam juos pažinti, įvardinti ir priimti. Šioje situacijoje labai svarbu skirti vienas kitam daugiau laiko bei kalbėtis, bendrauti, suprasti. Vaikui svarbu iš jūsų sužinoti, kad tai kas vyksta su juo, yra normalu.
  7. Užtikrinkite ramybę ir saugumą po pamokų. Jei vaikas jaučia nerimą, jam ypatingai reikia ramybės, saugios aplinkos ir protingos rutinos. Laiku kelkitės ir laiku eikite miegoti. Skirkite kokybiško laiko pabuvimui su savo vaiku: į šalį nustumkite kitus darbus ir kartu tiesiog žaiskite, skaitykite knygą, kalbėkitės, eikite pasivaikščioti.

„Kuo daugiau komunikavimo, atvirumo ir supratimo – tuo mažiau nerimo tiek vaikams, tiek tėveliams.“ – teigia Rūta.