Socialinė pedagogė: Kodėl vaikams pravartu eiti į priešmokyklinę klasę mokykloje?
„Kokybiškas priešmokyklinis ugdymas yra naudingas vaiko vystymuisi ir pasirengimui ateinančiam mokslo etapui“, – teigia „Erudito“ licėjaus socialinė pedagogė Kristina Trumpauskaitė. Anot specialistės, priešmokyklinis ugdymas padeda vaikams ugdytis socialinius, emocinius, kalbinius ir kognityvinius gebėjimus. Kiekviena šeima unikali ir gali turėti skirtingus prioritetus ir lūkesčius dėl vaiko ugdymo. Svarbu atsižvelgti į individualius vaiko poreikius, brandą, pomėgius, besiformuojančią asmenybę.
Sprendimas, kokią priešmokyklinį ugdymą teikiančią ugdymo įstaigą, darželį ar mokyklą pasirinkti, priklauso nuo įvairių veiksnių. „Jei jūsų vaikas labiau mėgsta struktūruotą mokymosi aplinką, mokyklos priešmokyklinė klasė gali būti tinkamiausias pasirinkimas, – teigia socialinė pedagogė K. Trumpauskaitė. – Mokyklos dažnai yra labiau orientuotos į akademines žinias bei gebėjimų ugdymą. Mokyklos gali turėti didesnį finansavimą, todėl dažnai gali pasiūlyti geresnę prieigą prie išteklių, tokiose srityse kaip mokomoji medžiaga, patalpos, švietimo pagalbos vaikui paslaugos, daugiau pasirinkimo galimybių dėl papildomų veiklų ir kitų išteklių, kurie gali papildyti mokymosi patirtį, padėti ugdyti vaikų savarankiškumą, suteikti socializacijos galimybių.“
Pasak socialinės pedagogės, svarbu įvertinti ir praktinius aspektus, pavyzdžiui, atstumą nuo namų, transportavimo galimybes, vaiko ir šeimos tvarkaraštį. „Tėvams, turintiems vyresnių vaikų, jau lankančių tą pačią mokyklą, leisti savo priešmokyklinio amžiaus vaiką mokytis toje pačioje įstaigoje gali būti tikslinga dėl auginamo stipresnio vaikų tarpusavio ryšio ir patogu dėl pačių paruošimo ir paėmimo organizavimo, taip pat bendravimo su mokytojais ir personalu“, – sako pašnekovė. Patogumas ir lengvas prieinamumas gali labai palengvinti šeimos kasdieninį gyvenimą.
„Priešmokyklinis ugdymas mokykloje taip pat patrauklus dėl sklandesnio pereinamumo į pradinį ugdymą, o tai sudaro geras sąlygas vaiko adaptacijai pirmoje klasėje“, – pabrėžia specialistė. Vaikai, baigę mokyklos priešmokyklinę klasę, jau pažįsta mokyklos aplinką, taisykles ir mokytojus, yra susipažinę su mokyklos rutina, lūkesčiais, jau yra pripratę dėvėti mokyklos uniformą, dėtis kuprinę, todėl jiems gali būti lengviau prisitaikyti prie pradinio mokymo etapo. Mokyklos paprastai siūlo struktūruotą mokymosi aplinką su nustatytais tvarkaraščiais ir rutinomis, tai gali padėti mažiems vaikams vystyti svarbius įgūdžius, tokius, kaip laiko valdymas ir savireguliacija.
„Be to, mokyklos priešmokyklinių klasių vaikai dažnai turi galimybių bendrauti su įvairaus amžiaus bendramoksliais, o tai padeda jiems vystyti socialinius įgūdžius ir pasirengti ateities ugdymo aplinkoms“, – dar vieną argumentą, kodėl verta rinktis priešmokyklinę klasę mokykloje, pateikia socialinė pedagogė K. Trumpauskaitė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Priešmokyklinis ugdymas: kas geriausia vaikui?
Priėmimas į priešmokyklinę klasę: https://erudito.lt/priesmokykline-klase/